Aki kicsit is nyitott a környezettudatosságra, már biztosan hallott már a zöld esküvő vagy green wedding fogalmával, amelyet azonban nem lehet egyetlen mondattal körülírni, hiszen mint egy hagyományos esküvőnél, itt is igen sok összetevőből áll össze a nagy nap. Aki számára pedig ez a jelzős szerkezet egy olyan esküvőt idéz fel, amelynek minden dekorációs elemét a zöld szín uralja, remélem, a most következő összeállítás segít tisztába tenni ezt a tévképzetet.

Vegyük sorra, mire értjük, hogy zöld esküvő, és mi értelme van mindennek!

Környezetvédelmi szempontok: egy esküvő, főleg minél több a résztvevője, annál nagyobb ökológiai terheléssel jár. Mondhatjuk úgy is, hogy annál nagyobb az ökológiai lábnyoma.

Hogy minél kevesebb nem kívánatos nyomot hagyjunk magunk után, az energia-felhasználástól kezdve az ételek, virágok, köszönetajándékok okozta környezeti károkat figyelembe véve (szállítással járó károsanyag kibocsátás, vegyszerek stb.), a ruha és a gyűrű, a nászajándékkal kapcsolatos szokások mind, mind felülvizsgáltra szorulnak. Mindennek van öko, környezetbarátabb alternatívája.

Pazarlás, felesleges pénzkidobás, tudatosság kérdése: a nagy nap sok esetben úgy van a fejekben, hogy itt az alkalom prezentálni a rokonságnak, mennyire boldogok vagyunk, és sokszor azt is, hogy mennyire megengedhetünk magunknak egy pazar, már-már luxus ünneplést. Még akkor is, ha nem így van. Nem kérdés, hogy egy pár életének egyik legfontosabb napja az esküvő és a lakodalom, de ha nem azt nézzük, hogy mindenből a legdrágábbak és a legtöbbet reklámozott, ránk sózott felesleges kiegészítőt vásároljuk, hanem tudatosan, átgondoltan, akkor költséghatékonyabbak leszünk, megkíméljük magunkat sok csalódástól és az esküvő utáni feleslegessé vált kacatoktól.

Etikus szempontok: egy menüsor, telis-tele olyan ételkülönlegességekkel, amelyek több ezer kilométert utaztak, míg végül luxus áruként kerülnek az asztalokra, nem biztos, hogy jobbak, finomabbak, egészségesebbek, mint egy hazai, környékbeli, vegyszermentes termelőtől előállított, szezonális termék. Alapanyagok tekintetében válasszunk helyi szezonálist, amivel hazai gazdaságokat támogatunk. Továbbá ma már nagyon sokan foglalkoznak vega, vegán vagy bio étel cateringgel, amelyek egészségesek, állatvédelmi szempontból is etikusak, és nagyon finomak. Próbáljunk meg túllépni korlátainkon, és nézzünk utána ennek a lehetőségnek, hiszen így is lehet különlegességeket is készíteni. Az etikusság, társadalmi érzékenység abban is megnyilvánulhat, hogy olyan dekorációs elemeket, köszönetajándékot választunk, amelyeket hátrányos helyzetűek készítenek, ezzel is támogatva őket. De a jegygyűrű választásnál figyelembe vehetjük, hogy etikus aranyból, ezüstből készüljön, vagyis olyan bányából származzon, ahol az emberi jogokra, munkakörülményekre fokozottan figyelnek.

A zöld esküvők megszervezéséhez komoly előkészületek szükségesek, hiszen ahhoz, hogy ezen elvek mentén szervezzünk le egy minőségi, örömteli napot, időre, utánajárásra van szükség.

Ha érdekel ez a téma, akkor csatlakozz a Zöld esküvő/green wedding Facebook csoporthoz, ahol zöld esküvő témában van lehetőség beszélgetni, ismereteket, tapasztalatokat megosztani!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .